V MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KULTURY KRESOWEJ - Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich Oddział w Jarosławiu

Idź do spisu treści

Menu główne:

Poziom 1

V Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej
6 – 12 WRZEŚNIA 2013 r.

  

  V Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej przeszedł już do historii. Przez siedem kolejnych wieczorów mieliśmy możliwość obcowania ze wspaniałym dorobkiem pozostawionym nam przez twórców związanych z dawnymi Kresami Rzeczpospolitej. Jako  organizatorzy mamy nadzieję, że każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.  
   Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie w mistrzowski, niezwykle barwny i plastyczny sposób zabrał nas w podróż po dawnym Wołyniu. Mieliśmy okazję zajrzeć do wspaniałych magnackich rezydencji Sanguszków, Wiśniowieckich, Potockich m.in. w Antoninach, Starokonstantynowie, Ostrogu. Ci, którym nie było dane odwiedzić wcześniej Wołynia, z całą pewnością nabrali na to ochoty oglądając stare  i współczesne zdjęcia z tej niezwykle pięknej i bogatej w różnorodne zabytki krainy. Ogromne wrażenie na zebranych zrobiły zdjęcia eksponowane w głównej galerii "Attavantich" wykonane przez członków Jarosławskiego Towarzystwa Fotograficznego ATEST 2000, którzy wspólnie z członkami TMLiKPW  wzięli udział w wycieczce na Wołyń. (Wystawa będzie eksponowana do 23 września) Galeria(kliknij)
  Sobotnio - niedzielny jarmark zgromadził prawie 70 wystawców, którzy przybyli do nas nie tylko z Podkarpacia, ale także z Ukrainy, Małopolski, Lubelszczyzny oraz innych regionów.  Założeniem naszym  jest, aby odnowić dawne tradycje jarosławskich jarmarków, na które przybywali kupcy z odległych zakątków Europy. Staramy się zapraszać tych wystawców, którzy wyróżniają się swym kunsztem i artyzmem, tak aby mieszkańcy naszego regionu mieli możliwość zobaczyć i nabyć przedmioty piękne i wartościowe. Biżuteria, ceramika, tkactwo, malarstwo - to tylko niektóre dziedziny rzemiosła zaprezentowanego podczas Jarmarku. Wierzymy, że w kolejnych latach uda nam się zaprosić do Jarosławia jeszcze więcej artystów i rzemieślników, tak aby oferta Jarmarku była coraz bogatsza i ciekawsza. Galeria(kliknij)
 Na scenie rozłożonej na jarosławskim Rynku zaprezentowały się zespoły reprezentujące dorobek kultury białoruskiej, ukraińskiej oraz romskiej i bałkańskiej. Niezwykle żywiołowy był występ Zespołu Estradowego Białoruskiej Pieśni Ludowej "Kalinka". Żywa, skoczna muzyka porywała widzów do tańca i wspaniałej zabawy.  Dłonie same składały się do oklasków, zachęcając członków Zespołu do kolejnych bisów.
W zupełnie innym klimacie zaprezentował się zespół "Widymo". Wykonywane w języku ukraińskim pieśni i piosenki, śpiewane a capella na głosy zachwyciły swym brzmieniem i aranżacją.
W świat muzyki bałkańskiej zabrał nas zespół "Aksak Balkan Trio" - który zaprezentował utwory nawiązujące do muzyki romskiej, bułgarskiej, macedońskiej oraz greckiej i ormiańskiej.
  Wielbiciele żywiołowej muzyki klezmerskiej mieli okazję zabawić się wspólnie z niezwykle energetycznym zespołem "Klezmafour", który wystąpił w Sali Lustrzanej CKiP w Jarosławiu w poniedziałkowy wieczór. Fantastyczna atmosfera panująca na sali sprawiła, że do zabawy włączyła się publiczność  (bez względu na wiek)  zachęcana przez członków zespołu.  Galeria(kliknij)
 Na wtorkowy recital Alicji Majewskiej czekało wielu mieszkańców Jarosławia (i nie tylko). Sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury została wypełniona do ostatniego miejsca, a wielu chętnych niestety mogło jedynie w hallu wysłuchać koncertu tej wspaniałej artystki, której towarzyszył Włodzimierz Korcz i Strzyżowski Chór Kameralny. Oczywiście wśród wykonywanych utworów nie mogło zabraknąć największych szlagierów takich jak "Jeszcze się tam żagiel bieli" czy "Być kobietą". Trzeba przyznać, że zarówno Pani Alicja Majewska jak również Włodzimierz Korcz, to artyści przez duże A - profesjonaliści, perfekcyjni, ale też ciepli, serdeczni i skromni ludzie, ujmujący swym zachowaniem i sposobem bycia. Galeria(kliknij)
  Tradycją Festiwalu jest "Dzień ormiański". W tym roku widzowie mieli możliwość spotkać się z  fantastycznym Męskim Zespołem Wokalnym "Kairos" z Lublina, który jako jeden z nielicznych specjalizuje się muzyce liturgicznej Ormian. Sala koncertowa Państwowej  Szkoły Muzycznej im. F. Chopina o fantastycznej akustyce  dała możliwości nie tylko wysłuchania, ale także prawdziwego przeżycia tej niezwykle pięknej muzyki. Zespół pod batutą Borysa Somerschafa wykonał 16 utworów - oprócz muzyki ormiańskiej także utwory greckie i gruzińskie.  Prawdziwe owacje zebrał solista - z pochodzenia Ormianin Aszot  Martirosyan. Galeria(kliknij)
W ostatnim dniu Festiwalu na scenie Sali Lustrzanej pojawiła się młodziutka ukraińska artystka  Luba Skyba - absolwentka Lwowskiego Konserwatorium oraz Kijowskiej Akademii Muzycznej. Na początku  mogliśmy usłyszeć piękne utwory religijne, które wywołały prawdziwe łzy wzruszenia szczególnie u starszych osób pochodzących z Lwowa, Żółkwi i innych kresowych miejscowości. Następnie Luba zaśpiewała wiązankę utworów ludowych w języku ukraińskim i polskim oraz pieśni klasyczne z repertuaru Stanisława Moniuszki. Trwający niemal dwie godziny recital spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem publiczności, która nagrodziła artystkę gromkimi oklaskami. Galeria(kliknij)
  Wiele ciepłych i serdecznych słów, które usłyszeliśmy od Państwa są dla nas - jako organizatorów wspaniałą nagrodą i zachętą do dalszej pracy. Mamy nadzieję, że na początku września przyszłego roku spotkamy się ponownie na szóstej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej!
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego